המדריך המלא למאורסים

המדריך המלא למאורסים

החלטתם להתחתן? מזל טוב! זו שמחה גדולה ומצווה ענקית להקים בית בישראל.

לפני שאתם נכנסים לחיים משותפים כדת וכדין יש כמה דברים שכדאי לדעת.
למי שרוצה להנשא בחתונה אורתודוקסית, ולפי החוק במדינת ישראל, יוזמן להגיע אל הרבנות בעיר מגוריו ולבצע את הליך הרישום של הנישואין, לאחריו אפשר יהיה לערוך את החופה.

המפגש עם הרבנות עלול להיות מלחיץ מעט, זאת לאור העובדה שעבור מרבית האוכלוסייה החילונית מדובר על מפגש ראשון עם המוסד הדתי, אך אין באמת מקום לחששות, לבטח אם תדעו מה מצופה מכם.

קצת מידע טכני למאורסים הטריים

ראשית כל, גיל הנישואין המינימאלי הוא 17, ובהינתן מצב שבו אחד מבני הזוג לא הגיע לגיל, יהיה עליהם להציג אישור מבית המשפט והיתר נישואין.

על מנת להירשם ברבנות ולמעשה להנשא כדת משה וישראל יש לפתוח תיק ברבנות, את זה עושים כחודש וחצי לפני מועד החתונה בלשכת הרבנות באיזור המגורים. לתיק יש תוקף והוא בן שלושה חודשים.

את הרישום ניתן לעשות במקום מגוריה של הכלה, במקום מגוריו של החתן או במקום בו נערך האירוע. אל הלשכה לרישום הנישואין צריכים להגיע שני בני הזוג יחד למען פתיחת התיק. במקרים חריגים, ובכל מקרה עם חובת נוכחות במועד מאוחר יותר, יוכל רק בן זוג אחד לפתוח תיק, וזאת רק בהינתן ייפוי כח, וכמובן כאמור, יצטרך בן הזוג הנעדר להגיע במיוחד במועד אחר.

בסך הכול, ההתנהלות מול הרבנות תכלול מספר ביקורים שבמהלכם כאמור תצטרכו לפתוח תיק, להוכיח רווקות ויהדות.

כבר בביקור הראשון ברבנות, בעת ההרשמה תתבקשו למסור עת המועד המדויק של החתונה, כמו גם את מסמכים מקוריים אישיים הכוללים את תעודת הזהות, תעודת לידה, 3 תעודות פספורט של בני הזוג, תעודות נישואין של הורי בני הזוג. במידה ולא נמצאה תעודת נישואין של ההורים כי לא הייתה נגישה ברבנות או במשרד הפנים ולא היו מסמכים רלוונטיים להוכחת נישואין, יתבצע תהליך בירור

יהדות בבית הדין הרבני שבמסגרתו מנסים לוודא שההורים אינם בני משפחה זה של זה והילד או הילדה אינם ממזרים.

בני הזוג צריכים להוכיח שהם רווקים, זאת על ידי עדים שיעידו על רווקותם ועל ידי הצגת אישור רווקות המקבל על ידי המועצה הדתית באזור המגורים.

יש מקרים שבהם תידרש הוכחה שהחתן אינו כהן, כמו במקרים שבהם הכלה גרושה, בת לאב שאינו יהודי וכיוצא באלה.

לקראת החתונה עצמה תתבקשו להציג תעודת כשרות של האולם, כמו גם הצהרה על הרב שנבחר.

שבוע לאחר החתונה יש להגיע, ביחד עם הכתובה, אל הרבנות לטובת קבלת תעודת הנישואין שלכם, אתם תזדקקו לה.

היערכות לקראת התהליך

ההתנהלות מול הרבנות, בדומה לכל מוסד אחר, היא התנהלות בירוקרטית בין היתר. כשמבינים את זה ונאזרים במידת הסבלנות הראויה מראש, הכל הופך להיות הרבה יותר