על תופעת הרווקות המאוחרת בחברה הדתית של ימינו

החברה הדתית עברה שינויים רבים בעשורים האחרונים שגרמו להתפתחותן של תופעות חדשות. אחת התופעות המעניינות והמדוברות ביותר היא הרווקות המאוחרת. רווקים בחברה הדתית של ימינו כבר לא נישאים בגילאים צעירים מאוד. אם עד לפני כעשור, גיל הנישואים הממוצע בקרב הציבור הדתי היה 20-25 אצל גברים ועוד פחות מכך אצל נשים, היום כבר ניתן לראות לא מעט רווקים ורווקות שנישאים לקראת סוף שנות העשרים ואילו לאחר גיל שלושים. תופעה זו מדאיגה את בכירי הקהילה, שכן מוסד הנישואים הוא ערך עליון בחברה הדתית והציפיה מהצעירים להתחתן והלקים משפחה במהרה נותרה בעינה.

הסיבות לתופעה זו הן שונות וישנם כמה גורמים שהשפיעו על התפתחותה. אחד הגורמים הוא השינוי שחל בתחום ההכרויות. הכרויות לדתיים שונות היום מאוד מבעבר. מסוד השכנות, שידו הייתה על העליונה בכל מה שקשור למציאת זיווגים, איבד מכוחו בעקבות שינויים חברתיים שחדרו לחברה הדתית לאומית.

עם השנים, עלייתה של הגישה האינדיבידואליסטית חלחלה גם לתוך הציבור הדתי והרבה יותר צעירים דתיים מעדיפים היום לחפש בני זוג בכוחות עצמם, לפי טעמם האישי וללא השפעות ולחצים של הסביבה. גישה זו הפכה את השדכנים המקצועיים לפחות רלוונטיים והעלתה את כוחן של דרכים אחרות להכיר- כמו אתרי הכרויות לדתיים באינטרנט.

אתרי הכרויות לדתיים- יתרונות וחסרונות

היתרון של אתרי הכרויות עבור הקהל הדתי הוא בכך שהם מאפשרים בחירה חופשית מתוך מאגר גדול ומגוון של רווקים ורווקות, שכולם מחפשים הכרות רצינית שתוביל חתונה. האפשרות של כל אחד לחפש, לראות ולהכיר אנשים לפי ראות עיניו הפכה לאטרקטיבית מאוד בקרב חלק גדול מהציבור הדתי.

חלק מהשינויים שהביאה איתה הגישה האינדיבידואליסטית לחברה הדתית היא גם הרצון לדאוג לקריירה. יותר ויותר צעירים דתיים ודתיות מעדיפים היום לסיים את תקופת הצבא והלימודים האקדמיים לפני שהם מתמסדים, על מנת שיוכלו להשקיע את מירב כוחותיהם בלימודים ובבניית אופק תעסוקתי. בהתחשב בכך שחלק גדול מהצעירים הדתיים הולכים ללמוד בישיבה תיכונית לפני הגיוס וגם מתקדמים לדרגות קצונה בצבא, יש לקחת בחשבון שהם מתחילים את לימודיהם האקדמיים בגיל מבוגר יותר, מה שמשפיע באופן ישיר על גיל החתונה.

למרות שצעירים רבים בחברה הדתית אימצו את הגישה הלא לחוצה לגבי גיל החתונה, עדיין יש כאלו שתופעה זו מפריעה להם. יש הטוענים שרווקים ורווקות בחברה הדתית הפכו לבררנים הרבה יותר, מה שמקשה על תחום ההכרויות. ממצב בו הבררנות שאפה לאפס, כיוון שמי שדאג לכל נושא השידוכים היו הורי הרווקים, החברה הדתית הגיעה למצב בו כל אחד יכול להרשות לעצמו סינון קפדני בחיפוש אחר הכרויות ובכך יכול לגרום לעיכוב.

יכול להיות שההיצע הגדול שקיים היום באינטרנט, אם באתרי הכרויות לדתיים ואם בקבוצות הכרויות ברשתות החברתיות הפך לקצת מבלבל, אך אין ספק שמי שמכוון מטרה ומחפש באמת קשר רציני שיוביל ליצירת חיים משותפים יכול למצוא את מבוקשו תוך שימוש מושכל וסבלני בשיטות השונות להכרויות במגזר הדתי של ימינו.