זמני כניסת שבת

5/5 - (1 vote)

מתי כניסת שבת זו שאלה שכל יהודי בארץ ישראל ובגולה מתעניין בה מידי שבוע, זמני כניסת השבת משתנים לפי האיזור ובאתרנו ניתן לדעת במהירות ובקלות מתי נכנסת השבת בשבוע הקרוב.
היא אחת מהסמלים החשובים ביותר של הדת היהודית אם לא הסמל החשוב ביותר וחשוב לכל יהודי לשמור על קדושת השבת לכן חשוב לדעת מתי כניסת  שבת.

לשומרי השבת חשוב לדעת את השעה המדויקת של כניסת השבת על מנת להתכונן כראוי לשבת קודש ולסיים את ההכנות ואת הבישולים לארוחת שישי ולפרוש מכל מלאכת עבודה.

איך אפשר לדעת מתי כניסת שבת?

בטכנולוגיה המתקדמת של היום אפשר פשוט להיכנס לאינטרנט ולבדוק מתי נכנסת השבת.
בכל עיתון שישי כתוב גם כן את זמני כניסת השבת ולמי שאין גישה לאינטנרט יכול לבדוק גם שם.

כיצד קובעים מתי נכנסת השבת?

כניסת השבת מתחילה ביום שישי בערב כנאמר בבראשית א "ויהי ערב ויהי בוקר" לכן גם השבת מתחילה בעצם בערב שישי. איך אנחנו יודעים שמתחיל הערב? הרי בצאת הכוכבים מתחיל הלילה אך משקיעת השמש עד צאת הכוכבים זה הזמן שמוגדר שנוכל לקרוא לו ערב.

בהלכה היהודית קבעו את זמני כניסת השבת בתאם לזמן שקיעת החמה אך מקובל להכריז על זמן
כניסת השבת כ 20-40 דקות לפני שקיעתה של השמש. זמן זה הוא בעצם זמן הדלקת נרות שכן מותר להכניס את השבת מוקדם אך אסור להדליק נרות לאחר כניסת שבת.
לדוגמא: אם בתל אביב  זמן שקיעת החמה בשעה 18:00 זמן הדלקת הנרות היא ב17:20.

סיבה נוספת להכרזה מוקדמת על כניסת השבת היא לתת טווח ביטחון לאנשים ולעזור להם לא לחלל את השבת ויש פרק זמן בין ההכרזה על כניסת השבת לכניסת השבת עצמה שאפשר (לא רצוי) לחלל את השבת . השבת מתפרסת על קצת יותר מ24 שעות  ויוצאת עם שקיעתה של החמה, יש מנהג שנקרא " תוספת  שבת" ,  אורכה של התוספת משתנה ונע בן 25-40 דקות והתוספת הגדולה ביותר היא בירושלים ובפתח תקוה , תוספת של 40 דקות לערך.

הדלקת נרות שבת

מצוות הדלקת נרות שבת היא מצווה דרבנן ויש 3 סיבות שחכמינו החליטו על המצווה :
1) לכבוד סעודת שבת  – הרי סעודה חשובה כמו סעודת שבת חייבת לעשות באור.
2) לעונג שבת – האדם שרואה את הסעודה של שבת מתענג עליה יותר.
3) לעשות שלום בית – אדם שנמצא בחושך הוא עצבני יותר שכן הוא לא רואה את חפציו ואת סעודתו ואם נרות שבת דולקים בביתו אז הוא יכול לראות את חפציו ולהתבונן בסעודתו ולהתענג על השבת. בדרך זאת נרות שבת משרים שלום בית, יש אור יש רוגע ושלום בית.

מי מדליק נרות שבת

מצד הדין לא חשוב מי ידליק את נרות השבת, ז"א שגם גברים יכולים להדליק נר שבת אך האישה קודמת לכל שאר בני הבית מכיוון שהיא אחראית על ניהול הבית ולכן במהלך השנים המנהג הוא שהאישה תדליק את נרות השבת. יש האומרים שהדלקת נרות שבת על ידי האישה היא כמעין תיקון של חטאה של חוה.

זמני כניסת שבת

בכלי שלנו תוכלו לבדוק מתי נכנסת שבת בערים הבאות: ירושלים, אילת, באר שבע, חברון, חיפה, טבריה, יריחו, נתניה, פתח תקווה,  צפת, קרני שומרון, שכם, תל אביב.

רק סמנו בכלי כניסת השבת הנמצא למעלה את העיר שאתם גרים או באזורכם וקבלו את שעת כניסתה של השבת.