טוען רבני או עורך דין בבית הדין הרבני

Rate this post

קיבלתם החלטה להגיש תביעה כנגד בן זוגכם בבית הדין הרבני? או שמא בן זוגכם הקדים אתכם בפתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני? אתם מתלבטים מי ילווה אתכם בכל הליך הגירושין?
הליך גירושין הוא מצב קשה ומורכב מאוד, הן מהפן הנפשי, האדם מרגיש כי בן הזוג בגד בו לאחר שנות עשייה פורייה שהייתה ביניהם, ותחושה זו גורמת לתסכול גדול,  ובנוסף גם מהפן המשפטי – בהליך הגירושין אתם מתוודעים למושגים חדשים אשר לא שמעתם עליהם מעולם, מושגים המוכרים רק לעוסקים בתחום המשפט, משכך, השאלה מי ילווה אתכם בהליך הגירושין היא בעלת משמעות מיוחדת.

לייעוץ ראשוני חינם של טוען רבני יהודה אבלס התקשרו: 050-8200327

ייצוג בבית הדין באופן עצמאי

קיימת אפשרות של ייצוג בבית הדין באופן עצמאי, בלא אף ייצוג חיצוני. הן מבחינה הלכתית והן מבחינה חוקית אין כל מניעה שלא יהיה ייצוג לאחד מבני הזוג. אך מניסיוני אני רואה שלרוב, ההולך לבית הדין הרבני בלא ייצוג מפסיד בדיון בבית הדין, במקרה  הטוב, ויוצא נקי מנכסיו במקרה הפחות טוב. לא פעם אני מקבל פניות מאנשים שהלכו לבית הדין בלא ייצוג ונישלו אותם מכל נכסיהם, עתה הם באים בצעקה ותחינה לעברי שאעזור להם לקבל את המגיע להם, אך לצערי לא פעם אני נאלץ להודיע להם שבגלל הטעויות שטעו בהתנהלות התיק אין לי אלא להשתתף בצערם ללא יכולת להועיל להם.

ייצוג של עורך דין בבית המשפט למשפחה

ייצוג על ידי עורכי דין היא אפשרות מעולה כשהדיון מתקיים בבית המשפט למשפחה, שם מקומו של עורך הדין, לאחר שנות השכלה רבות יכול הוא לייצג את לקוחותיו בבית המשפט.
לא כן כשהתביעה מתקיימת בבית הדין הרבני – שם אין מקום לעורך דין, ההשכלה הגבוהה אשר רכש בשנות לימודיו אינה תורמת כמעט מאומה בבית הדין הרבני, זאת משום שבית הדין הרבני דן לפי המשפט העברי ולא לפי המשפט האזרחי, כל התמחותו של עורך דין היא בדין האזרחי, כך שלא יועיל לבן הזוג שהמייצג שלו בקי בדין הפלילי ובדין האזרחי, בעוד שבית הדין הרבני שדן בתביעתו אינו מתייחס לדין האזרחי אלא לדין העברי.

ייצוג של טוען רבני בבית הדין הרבני

טוען רבני הוא המומלץ ביותר עבור תביעה בבית הדין הרבני, זאת משום שכל התמחותו היא בדין העברי. בית הדין הרבני – כל פסיקותיו יהיו בהתאם לדין העברי, כך שטוען רבני שיש לו ידע רב בדין זה יוכל להביא ללקוחו את הטוב ביותר.

כללי אתיקה של טוען רבני לעומת עורך דין

הרבה טועים בחושבם שעורך דין עדיף על פני טוען רבני, מכיוון שעורך דין הוא מקצוע מוכר במדינת ישראל, שבשבילו צריך לעבור הכשרה ארוכה ולקבל רישיון מוסמך בכדי שיוכל לשמש כעורך דין, ואילו טוען רבני הוא מקצוע "חאפר" שאפשר לעבוד בו ללא צורך בהכשרה מתאימה ובהסמכה.

אך דעו שמחשבה זהו – טעות ביסודה, טוען רבני הוא מקצוע המוכר בחוק במדינת ישראל, לא כל אחד יכול לשמש כטוען רבני, אלא רק לאחר שעבר את המבחנים הנערכים על ידי הנהלת בתי הדין הרבניים ועמד בכולם בהצלחה, ולאחר שעבר מבחן בעל פה בפני הרכב בבית הדין, אזי יוכל לשמש כטוען רבני מוסמך.

אף לאחר שהטוען הרבני עבר את כל המבחנים המוטלים עליו על פי חוק, חלים עליו אותם כללי אתיקה החלים על עורך דין, כך שאף בכללי אתיקה זהה הטוען הרבני לעורך דין.

סיכום והמלצה

בבית הדין הרבני – האפשרות הטובה ביותר לייצוג היא על ידי טוען רבני. במקרי

ם רבים חלק מהתביעות מתנהלות בבית המשפט, ואז בתביעה אזרחית ישנה עדיפות לעורך דין על פני טוען רבני. לכן יש לשקול את כדאיות כל אחת מהאפשריות לעומת האפשרות אחרת.
אני כטוען רבני מוסמך יכול לייצג אתכם בבית הדין הרבני. אם חלק מהתיקים מתנהלים בבית המשפט למשפחה, אני עובד בשיתוף פעולה עם עורך דין המומחה בתביעות משפחה, כך שתקבלו במשרדנו מעטפת אחת שבה יהיה עבורכם את כל המגיע לכם.

לייעוץ ראשוני של טוען רבני ללא עלות התקשרו עכשיו: 050-8200327

כותב המאמר הינו מנהל מדור גירושין טוען רבני יהודה אבלס

בית הדין הרבני