להציל את הנישואין או להתגרש ברבנות

1/5 - (1 vote)

הקשר הראשוני אצל מרבית הזוגות בישראל בתחילת דרכם נוצר עקב קליק חברי או שידוך מסודר שמתפתח למערכת יחסים וזוגיות. השלב הבא הוא, לרוב, נישואין והתמסדות. במהלך השנים האהבה דוהה, ולעיתים, נעלמת כליל ונוצרת מערכת נישואין שמבוססת על רגשות אחרים של הערכה, חיבה, וכו'.

לצד כל אלה מתפתחת דינאמיקה של גידול ילדים, קריירה, משימות ומטרות משותפות, ובנקודות זמן אלו לתקשורת  בין שני בני  הזוג יש משמעות רבה. כאשר היא נפגמת אזי עלול להתפתח משבר בין בני הזוג שמוביל להתדרדרות במערכת היחסים, ובמקרים קשים אף לגירושין. במקרים רבים, הדילמה בין שני בני הזוג היא האם  להמשיך במערכת היחסים הרעועה, ולעיתים אף הבלתי נסבלת או לפנות למוסד הרבנות להתגרש? האם לנסות לאחות את  הקרעים חרף הקשיים ולהציל את הנישואין  או לוותר, לפרק את החבילה ולהיפרד?

מחשבות ושיקולים רבים ומורכבים

לכל החלטה יש שיקולים לכאן ולכאן וכולם כבדי משקל. הניסיון לשמור על מערכת יחסים משותפת מגיעה ממחשבות כלכליות, מרגשות אשמה מול הילדים, מתקווה שמדובר על משברים זמניים שיעברו ועל תקופה קשה שתחלוף לה. בנוסף, מהחשש להישאר לבד ולא למצוא בן זוג ראוי להמשך החיים, מכל הסיבות  הללו גם יחד או  מחלקן ומעוד סיבות אחרות שנחשבות משניות.

הרצון בהיפרדות מונע לרוב מגורמים אחרים: החיים הופכים לבלתי נסבלים, אין  הערכה משותפת, הצד השני אינו קשוב,
הילדים סובלים בתוך בית שמתנהל באווירה מתוחה ולא נעימה, הרצון בהתפתחות אישית שמוגבלת על ידי בן  הזוג,
בגלל שהבחירה בבן  הזוג נראית עתה מוטעית ויש רצון לשאוף לאיכות חיים שונה ומעוד סיבות.

ומה לגבי אפשרות של טיפול זוגי?

במקרים רבים, טיפול וייעוץ זוגי יכולים לסייע רבות לבני זוג בשעות משבר. היתרון המרכזי בטיפול ו/או ייעוץ זוגי אשר נעשה בהדרכת מטפל/ת זוגי הוא הסביבה סטרילית בה מתקיים ההליך, סביבה מקצועית אשר מצליחה לרוב לנטרל את רעשי הרקע המיותרים ומאפשרת התמקדות בבעיות והקשבה של אחד לשני.

במידה ועדיין קיים בסיס קשר של אהבה וחיבה יכול הטיפול למצוא נקודות חיבור קיימות וחדשות – בני הזוג לומדים להקשיב, לדלג על מהמורות, להחמיא, להעריך ולבסוף אף לשקם את מערכת היחסים. במידה ומערכת היחסים היא בלתי הפיכה ויש הכרח להיפרד,
אזי הטיפול יסייע להיפרדות שתיערך בצורה חלקה ונעימה יותר וללא השארת משקעים קשים. יש חשיבות לכך בהתנהלות העתידית מול  הילדים, המשפחה המורחבת והחברים  המשותפים שנרכשו לאורך השנים.

מרבית האנשים, כך מראים הנתונים, רוצים לחיות את חייהם במערכת יחסים זוגית, ולרוב עם בן הזוג הראשון שיחד עימו בנו את התא המשפחתי. לעיתים, נעשות טעויות שנובעות מהעומס שמציבים החיים, מאי סיפוק בעבודה, מחוסר מרחב מבן הזוג, בגלל התובענות של החיים המשותפים ועוד.

ישנם גם מקרים של בגידות מצערים ומקרים בהם חושבים שהדשא של השכן "ירוק" יותר, כלומר, החיים של אחרים נראים נעדרי דרמות ומריבות ומספקים עד מאוד. ברור כי התקופה בה יש חוסר שקט וחוסר פרגון הדדי מעוררת תחושת בדידות קשה ומורכבת בזוגיות, אבל לעיתים טוב לקחת נשימה או שתיים, פסק זמן קצר, לחשוב היטב, לקחת פסיעה אחת אחורה לפני ההחלטה הדרמטית בדבר גירושין והפנייה למדרגות הרבנות.